Deprecated: Function add_custom_background is deprecated since version 3.4.0! Use add_theme_support( 'custom-background', $args ) instead. in /home/656392.cloudwaysapps.com/suqyapmgzf/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

Deprecated: Function add_custom_image_header is deprecated since version 3.4.0! Use add_theme_support( 'custom-header', $args ) instead. in /home/656392.cloudwaysapps.com/suqyapmgzf/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
Iyengar YogaIyengar Yoga | Iyengar Yoga Istanbul

Iyengar YogaIyengar Yoga


Iyengar yoga is basically a form of Hatha Yoga – a system of Indian philosophy that has been around for at least two and a half thousand years. It is named after B.K.S. Iyengar who has developed (and is still developing) a rigorous and detailed approach to the practice and teaching of yoga.

He has devoted his life to teaching and has also published a number of influential books, several of which are considered classics – especially ‘Light On Yoga’ first published in 1966.

This book is a systematic guide to two hundred different yoga positions (known as Asanas) with inspiring and educational photos of Iyengar doing all the poses himself. It also gives a good introduction to the whole eightfold (or ‘eight-limbed’) philosophy of yoga, in which the physical postures that are the best known aspect of yoga, are just one of the eight aspects of the whole subject. The other ‘limbs’ are concerned with ethics, personal conduct, breath control, withdrawal of the senses, and the various stages of meditation leading to eventual enlightenment (Samadhi).

B.K.S. Iyengar’s system of yoga is characterised by an intelligent and scientific approach to asana practice. This does not mean, as is popularly misunderstood, that Iyengar yoga focuses wholly on the ‘physical’ side of the whole philosophy, but that through the focussed and disciplined practice of the asanas, the body and mind are prepared in order to progress toward the higher goals of yoga.

“.. Yoga is more than physical. It is cellular, mental, intellectual and spiritual – it involves man in his entire being.”


Iyengar yoga has three particular characteristics that distinguish it from other schools of yoga;

1) correct anatomical alignment so that the body can develop harmoniously and safely.

2) sequencing postures in such a way that there is a powerful cumulative effect.

3) the holding of postures for relatively long periods to allow the effects of the pose to penetrate deeper into the practitioner.

Iyengar Yoga is also famous for it’s use of yoga props (such as blocks, blankets, belts, etc). These are used creatively to allow students with various strengths and weaknesses, and differing flexibilities the chance to obtain the maximum health benefits from the asanas. They can also help students better understand the correct actions required in the asanas.

Although sometimes perceived as focussing on the ‘physical’, Iyengar yoga uses Asanas and Pranayama as tools for accessing and mastering all the eight limbs of yoga. Iyengar yoga is now one of the most widely taught systems in the world.
Iyengar yoga, tüm diğer yoga çeşitleri gibi, 2500 yıldır yaşayan bir Hint felsefesi olan Hatha Yoga’nın bir uzantısıdır. Adına Iyengar yoga denmesinin nedeni ise şu anda hala Bellur, Hindistan’da yaşayan B.K.S. Iyengar’ın detayla ve tutkuyla bu tarzı geliştirip dünyaya tanıtmasıdır. Iyengar Yoga şu anda dünyada en çok yapılan yoga türüdür.

B.K.S Iyengar hayatını yoga’ya adamış nadir gurulardan biridir ve bu konuda bir çok önemli kitap yazmıştır, bu kitaplardan bazıları yoga üzerine klasik kabul edilen kitaplardır ve özellikle Yehudi Menuhin’in ön sözünü yazdığı ‘Light On Yoga’ 1966’dan beri her yoga tarzının referans kitabı olarak kullanılır.


Bu kitap 200 farklı, Asana olarak bilinen yoga duruşuna rehber niteliğindedir. Kitapda detaylı açıklamalarla birlikte her yoga eğitimi için ilham kaynağı olacak resimler yer almaktadır. Kitap aynı zamanda ‘sekiz kolu’, olan yoga felsefesine de yer verir. Fiziksel hareketler, yani Asanalar sekiz kollu felsefenin sadece bir tanesidir. Diğer ‘kollar’ ise etik, kişisel tavır biçimleri, nefes kontrolü, duyulardan vaz geçme ve ‘Samadhi’ ye (aydınlanma) ulaşmak için meditasyon’un çeşitli aşamalarıdır.

B.K.S Iyengar’ın yoga sistemi Asana yapmaya bilimsel ve zeki bir yaklaşım getirmekle tanımlanmaktadır. Bundan dolayı Iyengar yoga için sadece yoga’nın fizikselliğine önem veriyor denilebilir ancak sadece Asanalar’ı doğru yaparak ve disiplinle uygulayarak beden ve zihni birleştirip yoganın daha derin amaçlarına varabiliriz.

“..Yoga fizikselin ötesidir. Hücresel, zihinsel, entellektüel ve tinseldir- insanı tamamen kaplar.”


Iyengar Yoga Asanalar’a üç açıdan yaklaşır; anatomik olarak doğru hiza- dolayısıyla beden muntazam ve güvenli bir şekilde asanayı geliştirsin, asanaları kümülatif bir etki yaratacak şekilde ardıllaması ve asanaları uzunca bedende tutma hali ki asanarın etkisi zihne ve hücrelere derinlemesine girebilsin. Bunların bedeni sağlıklı olarak etkileyebilmesi içinde blok, battaniye, kemer gibi bir takım gereçler yaratıcı bir biçimde yoga yapan kişinin esnekliğine, zayıflıklarına veya güçlü yanlarına bakarak bedeni destekler ki beden asanalardan en iyi şekilde faydalansın.

One Response to Iyengar YogaIyengar Yoga

css.php