Deprecated: Function add_custom_background is deprecated since version 3.4.0! Use add_theme_support( 'custom-background', $args ) instead. in /home/656392.cloudwaysapps.com/suqyapmgzf/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

Deprecated: Function add_custom_image_header is deprecated since version 3.4.0! Use add_theme_support( 'custom-header', $args ) instead. in /home/656392.cloudwaysapps.com/suqyapmgzf/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
About B.K.S. IyengarB.K.S. Iyengar Hakkında | Iyengar Yoga Istanbul

About B.K.S. IyengarB.K.S. Iyengar Hakkında

B.K.S. Iyengar has been teaching and practicing yoga for over seventy years. He is one of the most influential and respected authorities on Yoga in the world today, and millions of people’s lives have been positively affected by his methods.


He was born in 1918 in the village of Bellur in the Indian state of Karnataka. His early life was scarred by serious illness including malaria and tuberculosis. At the age of 15 he moved to the city of Mysore where he lived with his sister and her husband, the yogi Sri T. Krishnamacharya. This eccentric yoga teacher and Sanskrit scholar introduced Iyengar to yoga asana practice to improve his health.

After only a few years Krishnamacharya sent him to Pune to teach. This really was a case of ‘in at the deep end’ and, with little theoretical knowledge and students who were initially more able than him, he embarked on a course of intense practice, often causing himself severe pain by doing things incorrectly. Through this trial and error approach he started to gain a profound understanding of the asanas. This was a time when, even in India, yoga was little understood or respected, and he struggled financially, surviving on only water, bread and yoga for long periods of time.

In 1943 Iyengar married and started a family. It was his wife, Ramamani, who initially taught their children yoga. They were a devoted couple and, when he opened up his yoga centre in Pune in 1975, he named it after his recently departed wife.

Gradually Iyengar’s reputation as a teacher grew, and in 1952 he met the famous violinist Yehudi Menuhin, who was to remain a pupil of his all his life. Menuhin was the one who first brought him to the west, arranging trips to Europe and bringing him in contact with a wide range of people and nationalities. His reputation grew and grew, but the event that particularly established him was the publication, and subsequent success, of his 1966 publication ‘Light on Yoga’. This continues to be probably the most important modern book on yoga. Iyengar is a prolific writer and has written many other important books on the subject.

BKS Iyengar  passed away on 20.08.2014 in Pune, at the age of 95. His legacy continues through his daughter Geeta, his son Prashant, his granddaughter Abhijata and other experienced yogis who carry on his work. Iyengar Yoga is one of the most popular forms of yoga in the world today.

In 2004 Iyengar was named as one of Time Magazine’s 100 most influential people.

Yoga, an ancient but perfect science, deals with the evolution of humanity. This evolution includes all aspects of one’s being, from bodily health to self-realization. Yoga means union – the union of body with consciousness and consciousness with the soul. Yoga cultivates the ways of maintaining a balanced attitude in day-to-day life and endows skill in the performance of one’s actions.
~B.K.S. Iyengar, Astadala Yogamala

B.K.S Iyengar 70 yılı aşkın bir süredir yoga yapıyor ve öğretiyor. Günümüzün en etkili ve en saygı duyulan yoga otoritelerinden biri olan Iyengar metodolojisi bir çok insanın hayatını pozitif yönde etkilemeye devam etmektedir.

B.K.S Iyengar 1918’de Hindistan’ın Karnataka eyaletinde, Bellur’da doğmuştur. Erken yaşlarda tifo ve verem gibi ciddi hastalıklarla savaşmış ve 15 yaşında kızkardeşi ve eniştesi yogi Sri T. Krishnamacharya ile yaşamak için Mysore’a gitmiştir. Yoga ve Sanskrit hocası olan eniştesi Iyengar’ı sağlığına kavuşması amacıyla yogaya başlattı.

Bundan sadece bir kaç yıl sonra Krishnamacharya, Iyengar’ı Pune’ya yoga öğretmeye yolladı. Bu son derece zor bir görevdi. O sıralarda teorik bilgisi çok az olan Iyengar, öğrencilerin kendisinden daha iyi yoga yapabildiklerini gözlemleyerek kendisini incitecek kadar yoğun bir yoga pratiğine girdi ve hatta bir çok pozu yanlış yaparak kendi bedenini deney tahtası gibi kullandı. Ancak bu deneme yanılma döneminde asanaları detaylı ve derinlikle öğrenebildi. Bu deneyimlerin olduğu zamanlarda Hindistan’da yoga hem anlaşılmıyordu hemde çok saygın değildi. Iyengar bu dönemde sefaletin eşiğinde su, ekmek ve yogayla yaşadığını tekrar tekrar söyler.

1943’de evlenerek aile yaşantısına giren Iyengar eşi Ramamani’ye son derece bağlıydı, çocuklara’da yogayı öğreten eşi olmuştur. Iyengar 1975’de Pune’da yoga merkezi açtığında ölen eşi Ramamani merkezin isim anasıda olmuştur.

Zamanla Iyengar’ın yoga öğretmeni olarak itibarı büyüdü ve 1952’de yıllarca keman çalışma sonucu oluşan rahatsızlıkları nedeniyle artık keman çalamayan Yehudi Menuhin ile tanıştı. Menuhin Iyengar metodu ile tekrar keman çalmaya başladı ve ölene kadar da Iyengar’ın öğrencisi oldu. Menuhin, Iyengar’ın Batı ile olan temasını sağladı, Avrupa’ya düzenli eğitim turları düzenleyerek Iyengar’ın bir çok insanla tanışmasını ve çalışmasınıda sağladı. Iyengar’ın ünü epeyce büyüdü ancak onu yoga dünyasının ‘guru’su yapan 1966’da yayımladığı ‘Light on Yoga’ (Yoga üzerine ışık) kitabı oldu. ‘Light on Yoga’ bu gün bile yoga üzerine yazılan en önemli modern kitap olarak okunur. Iyengar ayrıca yoga ve felsefesi üzerine daha bir çok kitap yazmıştır.

B.K.S Iyengar  20.08.2014 de 95 yaşında, Mumbai’ye yakın Pune’de aramızdan ayrıldı.  Öğretisi, kızı Geeta, oğlu Prashant torunu Abijatha ile devam ettirilmektedir. Günümüzde Iyengar Yoga dünyanın en popüler yoga biçimlerinden biridir.

2004 yılında Iyengar Times Magazini tarafından en etkili 100 insanından biri olarak seçilmiştir.

‘’Yoga insanlığın evrimi ile ilgilenen eski ancak mükemmel bir bilim dalıdır. Bu evrim insanın beden sağlığından kendini farkındalığına kadar bütün yönlerini kapsar. Yoga ‘birlik’ demek. Bedenin bilinçle ve bilincin ruhla birleşmesi. Yoga günlük yaşantımızı dengeli sürdürebilmemiz için bizi besler ve hareketlerimizi belirli bir hünerle yapmamızı sağlar.”

B.K.S Iyengar- Astadala Yogamala

Comments are closed.

css.php